Czy dywan wpływa na ciepło w pomieszczeniu?

Jak to jest z tymi dywanami? Czy wpływają one na temperaturę w pomieszczeniu? Na pewno ocieplają wizualnie wnętrze, ale czy fizycznie także? Tłumaczymy, o co chodzi z dywanem, pełniącym funkcję izolatora ciepła i jaki dywan wybrać, kiedy zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe.

Dywan jako izolator ciepła

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w zimnych mieszkaniach można wykorzystać dywan jako izolator ciepła. Wręcz, jeżeli chcemy uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie oraz ograniczyć szansę na przeziębienie, to powinien on pojawić się na podłodze. Domy z podpiwniczeniem, mieszkania na parterze czy mieszkania, mające nieogrzewane lokale, znajdujące się piętro niżej – wszystkie one narażone są na zimno przedzierające się przez podłogę. Jedyna możliwą izolacją, którą możemy wykonać, jest wykonanie solidnej podłogi i rozłożenie nowoczesnego dywanu. Najlepiej grubego, gęsto plecionego, wełnianego. Dzięki niemu będzie możliwe chodzenie boso, po przyjemnej powierzchni, a nie zimnej podłodze.

Dywan a ogrzewanie podłogowe

Inaczej ma się sytuacja, kiedy mamy w domu zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Nieodpowiedni dywan rozłożony na płytkach może blogować przepływ ciepła do pomieszczenia. Ważne jest, by wybierać modele lekkie, luźno plecione i z tkanin przepuszczających powietrze. Cienkie lniane i bawełniane czy nowoczesne dywany z tworzyw spiszą się odpowiednio. Warto także, dla pewności, sprawdzić etykietę producencką, na której jest podany opór cieplny. Przyjmuje się, że przy założeniu ogrzewania podłogowego, opór cieplny dywanu nie powinien być większy niż 0,17. Wynik ten zależy od materiału, z którego jest wykonany, gęstości tkania i długości włosia. Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe instalowane jest pod stopami między innymi ze względów praktycznych. W jego przypadku nie warto zasłaniać całej podłogi ogromnym dywanem. Raczej powinien on stanowić aspekt dekoracyjny.

Czy dywan zatrzymuje ciepło w pokoju?

Nie, dywan nie zatrzymuje ciepła. Ciepło zawsze unosi się do góry. Jeżeli pod dywanem jest zimna podłoga, pod którą znajduje się pomieszczenie nieogrzewane, będzie on jedynie stanowił wyraźną granicę i utrudniał wdarcie się chłodu do izby. Dlatego ważne jest, by był gruby i solidny. Jednak on sam nie będzie w dotyku cieplutki. Jeżeli pod dywanem jest ciepła podłoga z zainstalowanym ogrzewaniem, będzie się on nagrzewał delikatnie, ale wciąż pozwalał ciepłu unosić się do pomieszczenia. W obu przypadkach można chodzić w skarpetkach lub boso po chodniczku. Warto pamiętać, że sam dywan nie spisze się, jeżeli podłoga jest na przykład stara i dziurawa.