Dywan na tarasie - czy to dobry pomysł?

Dywany, tak oczywiste i proste elementy wyposażenia wnętrz w rzeczywistości bardzo często nadają pomieszczeniom wyrazistego charakteru. Wobec tego, uważnie wybieramy odpowiednie modele do sypialni, pokoju dziecka, salonu, jadalni, kuchni, łazienki i przedpokoju, z nadzieją, że wprowadzą do nich odrobinę przytulności oraz oryginalny styl. Czemu więc nie zastosować ich również w pozostałych strefach domu, np. na tarasie czy balkonie? Zwłaszcza, że dziś w dobrych sklepach z dywanami znajdziemy produkty stworzone specjalnie do użytku zewnętrznego.

W jakich sytuacjach warto pokusić się o dywan na balkon i taras?

Naturalną rzeczą jest to, że podczas aranżacji balkonów i tarasów skupiamy się przede wszystkim na meblach i roślinności. W tym przypadku podłoga odgrywa więc rolę drugoplanową, a wszelkie rozważania na jej temat ograniczają się raczej do wyboru pomiędzy drewnem a płytkami. W dalszym etapie, tzn. kiedy prace budowlane na balkonie bądź tarasie są zakończone wydaje nam się, że pozostaje już tylko wybrać odpowiednie krzesła, fotele bądź leżaki, stolik, donice i kwiaty, ewentualnie oświetlenie. A przecież dywan to element, który nie tylko pozwoli nam z przyjemnością chodzić bosą stopą po werandzie, ale również sprawi, że będzie ona wyglądała wprost zjawiskowo. Stworzy komfortową strefę relaksu. Poza tym, dywany na taras i balkon doskonale sprawdzą się w domach, w których domownikami są również małe, uczące się chodzić, bawiące się na podłodze dzieci. Dobrze jednak, by otwarte pomieszczenie było zadaszone. Wówczas wiosną i latem nie będziemy musieli przejmować się opadami deszczu.

Jak ułożyć dywan na balkonie, a jak na tarasie?

Jak to zwykle bywa sposób ułożenia dywanu jest determinowany przez wielkość i kształt danego pomieszczenia. Tyczy się to również dywanów na taras i balkon. Według uznania możemy go umieścić tuż pod drzwiami w formie wycieraczki/chodnika bądź przy meblach, podobnie jak w przypadku kompletu wypoczynkowego i stolika kawowego w salonie. Prócz tego małe dywaniki będą ciekawie prezentowały się pod skrzynkami i donicami z kwiatami i krzewami. Większą dowolność mamy oczywiście na tarasach, które z reguły są bardziej przestronne. Na balkonach, często wąskich i długich, warto zaś tak rozłożyć dywan, aby znajdował się on pod zadaszeniem.