Dywany heat-set a wełniane

Przy zakupie dywanu do swojego mieszkania możesz stanąć przed dylematem: lepszy będzie ten z prawdziwej wełny czy ten z włókien polimerowych? Jeśli chcesz znaleźć idealny kompromis, koniecznie poznaj metodę heat-set, która odmieni Twój sposób myślenia o syntetycznych dywanach!

Heat-set, czyli alternatywa dla wełny

Przyjęło się, że dywany wykonane z innych materiałów niż wełna muszą być gorsze jakościowo i mniej trwałe. Nie musi być to prawdą. Znakomitym przykładem są dywany wykonane w technice heat-set z ulepszonego polipropylenu, czyli organicznego związku chemicznego. Runo takiego dywanu jest wykonane z uszlachetnionej przez termiczną stabilizację syntetycznej przędzy. Odmianą tego sposobu wykonywania dywanów syntetycznych jest tak zwany carving heat-set, który polega na przycinaniu włosia zgodnie ze wzorem, co tworzy wrażenie jego trójwymiarowości. W przypadku metody heat-set jeden pęczek włókna to pojedyncza nitka poddana procesowi ulepszania cieplnego, który sprawia, że końcówka pozostaje otwarta, przez co dywan jest puszysty.

Jakie są zalety dywanów heat-set?

Czy warto inwestować w dywany syntetyczne wykonane za pomocą metody heat-set? Jak najbardziej. Wysokie runo do złudzenia przypomina wełnę, a jednocześnie zachowuje zalety polipropylenu. To oznacza, że jest mięciutkie, wysokie, gęste i przyjemne w dotyku. Przy tym są niezwykle trwałe i odporne na intensywne użytkowanie. Nie blakną i znakomicie poddają się wszelkim zabiegom pielęgnacyjnym, takim jak odkurzanie czy pranie detergentami. Warto też wspomnieć, że włókna dywanów syntetycznych wykonanych metodą heat-set są antyelektrostatyczne, czyli nie elektryzują się.
Dywan Native Blue

Dywan syntetyczny czy wełniany?

Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać dywan do swojego domu, weź pod uwagę budżet, ale też swoje potrzeby. W eleganckim salonie, który rzadko jest eksploatowany, dywan wełniany będzie znakomitym rozwiązaniem. Jeśli jednak często odwiedzają Cię znajomi czy masz małe dzieci, trwały i bardziej odporny na zniszczenie dywan heat-set będzie lepszym pomysłem. Syntetyczne dywany powinny znaleźć się też w domach, w których mieszkają alergicy. Inaczej niż w przypadku naturalnych włókien, nie chłoną wilgoci z pomieszczenia i nie oddają jej, gdy wewnątrz zrobi się sucho.

Dywany do salonu czy pokoju dziecka wykonane metodą heat-set to świetna alternatywa dla dywanów z wełny. Jakość i wzornictwo takich produktów nie pozostawia nic do życzenia, a my możemy cieszyć się komfortem i wyjątkowością naszej aranżacji.