Tagi: dywany naturalne , dywany naturalne czyszczenie , dywany z wełny , wełniany dywan czyszczenie , czyste dywany , jak prać dywan wełniany

Dywany naturalne - jak utrzymać wełnę w czystości?

Co do tego, że dywany wełniane nawet w dzisiejszych czasach stanowią symbol luksusu i elegancji chyba nikt z nas nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Mimo, że w sklepach znajdziemy masę przeróżnych modeli wykonanych maszynowo z włókien syntetycznych, w dowolnych kolorach i wzorach, wciąż to dywan wełniany jest tym, o którym marzymy docelowo. Przyjazne dla środowiska, niesamowicie ciepłe, przyjemne w dotyku, niezwykle trwałe, często tkane ręcznie niestety sprawiają nieco więcej kłopotów jeśli chodzi o utrzymanie w czystości, aniżeli dywany sztuczne o niskim runie czy też tkane metodą na płasko. A zatem, jak dbać o dywany wełniane?

Systematyczne odkurzanie i trzepanie

Dywany naturalne, a dokładniej z wełny przede wszystkim należy regularnie odkurzać. To podstawowy, a przy tym najprostszy sposób, by utrzymać je w czystości. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w kilku pierwszych miesiącach eksploatacji. Wówczas to występuje bowiem proces tzw. pylenia czy też linienia. Co więcej, równie istotne jest trzepanie dywanów. Należy to robić co najmniej dwa razy w ciągu roku. Chodzi o to, by pozbyć się gromadzących się w wełnie roztoczy, kurzu, piachu i innych zanieczyszczeń.

Pranie w wodzie

Wbrew pozorom i powszechnie panującym sądom, woda absolutnie nie szkodzi ręcznie tkanym dywanom z wełny. A nawet wprost przeciwnie, pranie na mokro z użyciem wody jest jedynym, jak dotąd przetestowanym sposobem na usunięcie z naturalnych modeli plam i innych zabrudzeń, które wsiąkły głęboko w runo. Warto również mieć na uwadze, że jednocześnie jest to doskonała metoda na przyspieszenie linienia włókien. Wobec tego, nie martwmy się, ani tym, że w wodzie pozostaje sporo wełnianego włosia, ani też specyficznym owczym zapachem. W tym przypadku jest to absolutnie naturalne. Jednak istotne, by korzystać tylko i wyłącznie z letniej wody. Zarówno gorąca woda, jak i para wodna mogłyby trwale uszkodzić dywan. Musimy także pamiętać, by nie moczyć dywanu zbyt mocno, a przy tym dokładnie wypłukać zanieczyszczenia i detergenty (oczywiście przystosowane do prania wełny). Bardzo dobrym i bezpiecznym sposobem na czyszczenie dywanów naturalnych niewątpliwie jest więc odkurzacz piorący.