Dywany z długim włosem

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się dywany z długim włosem. O ile modele tkane na płasko lub wełniane o niskim runie świetnie sprawdzają się w przedpokojach, kuchniach i jadalniach, o tyle egzemplarze typu shaggy idealnie pasują do sypialni, pokojów dziecięcych i młodzieżowych, a nawet salonów. Nie dość, że prezentują się bardzo efektownie to jeszcze wygłuszają i ocieplają pomieszczenia. Dzięki nim podłoga jest miła w dotyku a nasze stopy chronione przed chłodem. Tym samym, siedzenie na nich np. podczas zabawy z dziećmi jest czystą przyjemnością. Sprawdźmy, jakie materiały wykorzystuje się do ich produkcji, jak je pielęgnować oraz jakie są ich wady i zalety.

Materiały stosowane do tkania tzw. włochaczy

Do produkcji dywanów z długim włosem wykorzystuje się tworzywa syntetyczne, w tym akryl, polipropylen oraz poliester. Do niektórych egzemplarzy dodaje się również włókna wełniane, co wpływa na wzrost ich wytrzymałości na codzienną eksploatację, a co za tym idzie - wzrost ceny. Runo takich modeli często liczy sobie nawet 10 cm wysokości. Mimo to włókna nie wycierają się. A to dzięki temu, że są bardzo elastyczne.

W jaki sposób utrzymać w czystości dywany z długim włosem?

Choć to często niewidoczne gołym okiem dywany z długim włosem brudzą się częściej niż modele z niskim runem. A to dlatego, że piach, kurz, okruchy i inne wnikają między długie, puszyste włosie. Na szczęście nie trzeba wiele, aby zapobiec silnym, trwałym zabrudzeniom. Wystarczy systematycznie i dość często je odkurzać - w zależności od ilości domowników i tego, jak szybko brudzi się w naszym mieszkaniu - codziennie, lub co 2-3 dni. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi także porządnie wytrzepać dywan. Natomiast jeśli chodzi o pranie tego typu modeli w razie potrzeby, tzn., gdy dywan przyszarzeje, utraci naturalny połysk, pojawią się na nim plamy, najlepiej oddać go w ręce profesjonalistów, tj. do pralni.

Dywany z długim włosem - wady i zalety

Rozważając zakup dywanu typu shaggy należy wziąć pod uwagę plusy i minusy takich modeli. Podstawową wadą, o której już zresztą zdążyliśmy wspomnieć jest to, że trzeba je często odkurzać, by zapobiec przedostania się kurzu, okruchów i innych do wewnątrz, bowiem skutkowałoby to rozwojem roztoczy i bakterii. Jeśli chodzi o zalety dywanów z długim włosem bez wątpienia trzeba wspomnieć, że wyglądają one bardzo ładnie, stanowią doskonały izolator, są miłe w dotyku, a także niezwykle wytrzymałe. Na właściwie pielęgnowanych nawet po latach użytkowania nie sposób dostrzec śladów użytkowania.