Tagi: dywany z wełny , wełna wady i zalety , wady i zalety wełny , wady wełny , kamienny dywan wady , wełna zalety i wady

Dywany z wełny - zalety i wady

Od niepamiętnych czasów dywany wełniane były symbolem luksusu. Tkane ręcznie (dziś również maszynowo) z wyjątkowo trwałej i przyjemnej w dotyku wełny owczej wciąż nadają elegancji każdemu pomieszczeniu. Nawet pomimo pojawienia się na rynku tańszej alternatywy w postaci nowoczesnych modeli wykonanych z tworzyw sztucznych (m.in. polipropylenu, akrylu i poliestru) na powrót wraca się do dywanów tradycyjnych, a przy tym ekologicznych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, sprawdźmy jakie są zalety, a jakie wady dywanów wełnianych.

Zalety dywanów utkanych z naturalnej wełny

Jako pierwszą z zalet dywanów utkanych z wełny należy wymienić ich naturalną wilgoć. Cecha ta powinna być doceniana szczególnie przez osoby, zamieszkujące domy i mieszkania, w których panuje suche powietrze. A to dlatego, że w okresach wzmożonej wilgotności, wełna pochłania ją po to, by kiedy znów zrobi się zbyt sucho, na powrót oddać ją do powietrza. Dywany wełniane stanowią wobec tego naturalny stabilizator poziomu wilgotności powietrza, w związku z czym są również antyelektrostatyczne, a co za tym idzie przyjemne w codziennym użytkowaniu. Poza tym, wełna jest doskonałym termoizolatorem. Stąd też dywany z niej utkane świetnie sprawdzają się na kamiennych posadzkach bez ogrzewania podłogowego. Dodatkowo, wełna jest bardzo sprężysta oraz wytrzymała, dzięki czemu pomimo przestawiania różnych mebli runo nie odkształca się. Na końcu, nie można wspomnieć o jeszcze jednej, właściwie dość oczywistej zalecie, a mianowicie naturalności dywanów wełnianych. Współcześnie nie można przecież zignorować faktu, że tego typu produkty są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Wady dywanów wełnianych

Za niewątpliwą wadę dywanów utkanych z wełny trzeba uznać wysoką cenę, która na szczęście idzie w parze z wysoką jakością. Prócz tego, musimy mieć na uwadze, że w początkowej fazie (przez kilka pierwszych miesięcy) użytkowania na wełnianych dywanach prawdopodobnie będzie zachodził tzw. proces pylenia. Oczywiście jest to naturalne zjawisko. Niestety muszą się go jednak wystrzegać alergicy. W końcu, w przypadku dywanów wełnianych należy zachować szczególną ostrożność w kwestii codziennej eksploatacji, gdyż silne plamy nie tak łatwo na nich doczyścić.