Nasze kolekcjedo -40% Sprawdź

JAK CZYŚCIĆ DYWANY Z WISKOZY?

Utrzymanie dywanów z wiskozy w czystości nie jest trudne. Produkty wykonane z tego materiału charakteryzują się wysoką odpornością na zabrudzenia. W związku z tym bez obaw możemy zdecydować się na to, by umieścić je nawet w pomieszczeniach dosyć intensywnie użytkowanych.

Pamiętajmy, że zawsze metody czyszczenia dywanów powinny być w pełni dopasowane do rodzaju materiału, z którego dany produkt został wykonany. Podstawowym sposobem czyszczenia dywanów z wiskozy jest oczywiście odkurzanie. Proces ten nie jest bardziej skomplikowany niż oczyszczenie dywanów innego rodzaju. Ważne jednak, by odkurzanie przeprowadzane było bez użycia szczotki. Mogłaby ona uszkodzić delikatną strukturę splotów. Dobrym rozwiązaniem jest zachowanie jednego kierunku ruchu w trakcie pracy. Zalecane jest wykonywanie odkurzania w stronę ułożenia włosia, dzięki temu runo nie będzie ulegać przedwczesnemu wykruszaniu lub nieestetycznym odkształceniom. Zawsze należy również dbać o to, by podczas odkurzania wykorzystywać niezbyt wysoką moc ssania.

W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń konieczne może okazać się pranie dywanu. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zastosowane delikatnych środków czyszczących o naturalnym pH oraz wody o temperaturze nie większej niż 50 stopni Celsjusza. Jednym z niedrogich, powszechnie dostępnych oraz w pełni bezpiecznym dla dywanu z wiskozy produktem czyszczącym jest zwykłe szare mydło. Koniecznie należy zadbać również o to, by mokre dywany z wiskozy nie uległy przypadkowemu zagnieceniu. Może się okazać, że po całkowitym wyschnięciu miejsce zagięcia będzie prezentować się nieestetycznie, a powstałego odkształcenia nie uda się w żaden sposób usunąć.

O czym jeszcze warto wiedzieć decydując się na dywany z wiskozy?

Pamiętajmy o tym, że dywany z wiskozy nie powinny być prane metodą na sucho. Ich delikatne włókna mogłyby zostać uszkodzone przez zbyt inwazyjne chemiczne środki czyszczące. Jeśli domowe sposoby czyszczenia produktów dywanowych wykonanych z wiskozy okażą się niewystarczające, to pamiętajmy również o tym, że zawsze możemy zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej pralni dywanów. Takie rozwiązanie często okazuje się najbardziej optymalne, a uzyskane efekty w pełni zadowalające.