Tagi: dywan z długim włosiem , dywany z długim włosem , pranie dywanu z długim włosiem , pranie dywanów z długim włosem , jak prać dywan z długim włosiem , jak wyprać dywan z długim włosiem , dywany z długim włosiem , czyszczenie dywanów z długim włosem

Jak pielęgnować dywany z długim włosiem?

Dywany z długim, puszystym w dotyku włosiem nie tylko są obecnie bardzo modne, stanowią wyraźny element dekoracji wnętrz, ale również doskonałą izolację na panelach i parkietach. Ocieplają, wygłuszają, a co za tym idzie wprowadzają do pomieszczeń przytulną atmosferę. Doskonale sprawdzają się więc w sypialniach. Wiele osób decyduje się także umieścić je w salonach, np. pod kawowymi stolikami pomiędzy kanapą a fotelami. Jeśli nabyliśmy już jeden z modeli typu shaggy, nazywanych popularnie włochaczami bądź też zamierzamy to zrobić, warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać.

Regularne odkurzanie przede wszystkim

Odkurzanie dywanów z długim włosiem właściwie nie różni się niczym od odkurzania jakichkolwiek innych dywanów. W tym przypadku należy jednak robić to zdecydowanie częściej. O ile pozostałe powierzchnie podłogowe wystarczy odkurzać co dwa lub trzy dni, o tyle dywany shaggy wymagają codziennej pielęgnacji. Szczególnie w sytuacji, gdy dywan znajduje się w salonie bądź innym, intensywnie eksploatowanym pomieszczeniu. Wówczas po odkurzacz trzeba sięgać nawet dwa razy w ciągu dnia. Chodzi o to, by zanieczyszczenia nie przedostały się w głąb runa. Jeśli kurz, piach i okruchy wplączą się w długie włókna trudno będzie je już stamtąd usunąć. Poza tym, istotne by odkurzać przy pomocy końcówki ze schowanymi włoskami. W przeciwnym razie moglibyśmy poszarpać, zniszczyć włókna włochacza. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi też odkurzyć dywan z dwóch stron lub po prostu wytrzepać go.

Okresowe pranie - samodzielnie lub w pralni chemicznej/ekologicznej

Jeśli nasz dywan z długim włosiem wyprodukowany jest z tworzywa sztucznego, np. z polipropylenu, a tak to w większości przypadków bywa, bez obaw możemy prać go w ogólnodostępnych środkach chemicznych. Oczywiście przystosowanych do prania modeli typu shaggy. Musimy jednak mieć na uwadze, że będziemy potrzebować odpowiedniego miejsca na dokładne jego wysuszenie. Jeżeli więc nie dysponujemy ogrodem, w którym moglibyśmy aż do wyschnięcia rozwiesić dywan lub z innych powodów nie chcemy czyścić włochacza samodzielnie, być może warto skorzystać z oferty pralni chemicznej lub ekologicznej.