Jak pozbyć się plamy z lakieru do paznokci z dywanu?

Dywan to jedna z najważniejszych ozdób salonów, sypialni, łazienek i innych. Co więcej to taki element wyposażenia, który kupujemy z myślą o tym, że zagrzeje miejsce w naszych domach przynajmniej na kilka lat. Stąd też staramy się regularnie, nawet kilka razy w tygodniu go odkurzać, a także raz na jakiś czas trzepać a nawet prać. Dzięki temu, nawet po dłuższym czasie intensywnego eksploatowania wciąż prezentuje się nienagannie. Jednak, aby było to możliwe trzeba dokładnie wiedzieć, jak radzić sobie z poszczególnymi rodzajami plam. Nasz dom czasem zamienia się w miejsce rodzinnych spotkań przy kawie, imprez ze znajomymi przy czerwonym winie (wyjątkowo ciężkim do wywabienia z dywanu), a niekiedy i w domowe spa. W ostatnim przypadku może się zdarzyć, że podczas manicure i pedicure, a więc i malowania paznokci kropla lakieru spadnie na dywan, bądź co gorsza, mała buteleczka przewróci się, a dywan szybko wchłonie jej zawartość. Wobec tego, podpowiadamy, jak pozbyć się plamy z lakieru do paznokci z dywanu.

Zanim sięgniesz po jakikolwiek środek czyszczący

Jeśli już zdarzy nam się zachlapać dywan lakierem do paznokci, zanim przystąpimy do czyszczenia plamy trzeba uwzględnić materiał, z jakiego został wykonany nasz egzemplarz oraz jego kolorystykę. Warto zapoznać się ze specyfiką danego tworzywa, zwłaszcza, jeśli chodzi o delikatne włókna w jasnych i monochromatycznych barwach.

Zmywacz do paznokci

Tak samo, jak z paznokci, tak i z dywanu lakier dobrze schodzi przy pomocy zmywacza do paznokci. Oczywiście uprzednio warto przeprowadzić test w niewidocznym miejscu, by zyskać pewność, że runo dywanu nie wejdzie w niepożądaną reakcję ze zmywaczem. Jeśli próba przebiegnie pomyślnie, kilkoma kroplami substancji zwilżamy ręcznik papierowy, wacik kosmetyczny bądź bawełnianą ściereczkę i przykładamy do zaschniętej plamy. Jeśli mamy do czynienia z wysokiej klasy modelem z naturalnej wełny musimy dopilnować, aby wykorzystywany zmywacz w swoim składzie nie posiadał acetonu. Na koniec odczyszczone włókna należy przemyć ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Lakier do włosów

Jeśli nie chcemy ryzykować ze zmywaczem do paznokci, bądź lakierem zachlapaliśmy dywan wełniany, a w domu mamy tylko zmywacz z acetonem, śmiało możemy sięgnąć po lakier do włosów. W tym przypadku plamę z lakieru wystarczyć spryskać kosmetykiem do utrwalania fryzur, po czym wykruszyć ją, np. przy pomocy łyżki.