JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O DYWAN?

Nawet najpiękniejszy dywan nie będzie zbyt długo prezentował się atrakcyjnie, jeśli nie zadbamy o niego w odpowiedni sposób. Niestety samo odkurzanie może okazać się niewystarczające. W związku z tym warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi czyszczenia wykładzin podłogowych. Pamiętajmy, że zawsze muszą być one w pełni dopasowane do rodzaju materiału, z którego dywan został wyprodukowany. Nieodpowiednio wykonywane prace pielęgnacyjne mogą bowiem znacząco uszkodzić strukturę materiału.

Na szczęście stosując kilka prostych zasad możemy być pewni, że przez wiele lat będziemy mieć pięknie wyglądające dywany. Przede wszystkim nie zapominajmy o częstym i intensywnym odkurzaniu. Najlepiej, gdy będziemy wykonywać je w różnych kierunkach. Dzięki temu włosie nie zostanie odkształcone w nieelegancki sposób. Niezwykle pomocna w prawidłowym wykonywaniu tej czynności, może okazać się specjalna obrotowa szczotka, która napędzana jest za pomocą zasysanego powietrza. Pamiętajmy jednak, że urządzenie tego typu nie jest polecane do stosowania w przypadku dywanów wykonanych z bardzo delikatnych materiałów.
Od czasu do czasu warto zdecydować się również na ręczne pranie dywanów. Należy wykonywać je w sposób niezbyt intensywny, tak by nie uszkodzić delikatnej struktury węzłów tworzących wzory. Najlepiej zdecydować się na stosowanie detergentów, które przeznaczone są właśnie do czyszczenia dywanów. Jeśli wybierzemy środki markowe, to możemy mieć pewność, że ich jakość gwarantowana będzie przez renomowanych producentów. Zawsze wykonujmy pranie zgodnie z instrukcjami dołączonymi do produktu. Pod żadnym pozorem nie stosujmy środków czyszczących w zbyt silnym stężeniu. Istnieje bowiem ryzyko, że mogą one negatywnie wpłynąć na stan dywanu, np. spowodować jego odbarwienie.

Często okazuje się, że dywan, który ogólnie prezentuje się w niezwykle korzystny sposób posiada trudną do usunięcia plamę, której nie potrafimy się pozbyć. Zwłaszcza plamy po produktach spożywczych to powszechny, niezwykle uciążliwy problem. Wylany sok lub herbatę możemy próbować usunąć za pomocą roztworu wody z octem. Nie bójmy się nieprzyjemnego zapachu. Już po kilku chwilach charakterystyczna woń octu ulatnia się i całkowicie znika. Plamy o tłustym charakterze możemy zazwyczaj z łatwością wyczyścić za pomocą zwykłego płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy jedynie by dokładnie wysuszyć czyszczony fragment dywanu, tak by resztki detergentu nie pozostawały w jego wnętrzu.

Nie częściej niż raz w roku możemy również zdecydować się na skorzystanie z usług osób zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem dywanów. Nowoczesnych odkurzacz piorące sprawią, że posiadane przez nas piękne dywany znów prezentować będą się niemal tak dobrze, jak w momencie zakupu. Będą nieskazitelnie czyste i świeże. Oczywiście można zdecydować się na zakup odkurzaczy posiadających funkcję prania, jednak w większości przypadków, będzie to rozwiązanie mało opłacalne finansowo. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego mieszkania, w którym jest stosunkowo niewielka powierzchnia podłogowa jest pokryta dywanami.

Jak czyścić dywan shaggy?

Dywany shaggy są obecnie jednym z najbardziej modnych rodzajów pokryć podłogowych. Wiele osób uważa je za wyjątkowo atrakcyjne, jednak rezygnuje z ich zakupu ze względu na pojawiające się opinie dotyczące ich kłopotliwego utrzymywania w porządku. W rzeczywistości jednak dywany shaggy nie są w jakiś szczególny sposób uciążliwe w czyszczeniu. Wystarczy, że będziemy je regularnie odkurzać, najlepiej za pomocą urządzenia o dużej mocy ( przynajmniej 2000 W). Jeśli posiadamy odpowiednie warunki, to możemy zdecydować się również na to, by raz na jakiś czas wynieść nasz włochaty dywan poza dom i w tradycyjny sposób wytrzepać go. Dzięki temu pozbędziemy się z łatwością wszelkich drobnych zanieczyszczeń, które znajdują się między gęstymi włosami.
Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, dywan shaggy nie nadaje się raczej do samodzielnego, ręcznego prania. Działanie takie może niekorzystnie wpłynąć na stan włosia. Może ono później wyglądać nieatrakcyjnie oraz nieprzyjemnie się lepić. Warto więc regularnie, ale nie przesadnie często, korzystać z usług profesjonalnych firm, które w fachowy sposób zadbają o to, by nasze piękne dywany były idealnie czyste.