Jak urządzić mały salon?

Któż nie marzy o dużym, przestronnym, dobrze doświetlonym, najlepiej otwartym na jadalnię i kuchnię salonie? Cóż, niestety nie każdy ma tyle szczęścia. Z ograniczeniami pokoju dziennego wynikającymi z niewielkiego metrażu borykają się szczególnie mieszkańcy bloków. Osoby te niewątpliwie muszą iść na pewne kompromisy aranżacyjne - być może wybrać nieco mniejszą niżby sobie życzyli sofę i fotele, zrezygnować z efektownej, przeszklonej witryny, w której mogliby ustawić zestaw eleganckich kieliszków, czy też odpuścić sobie ciemne, głębokie kolory pogłębiające wrażenie ciasnoty. Wobec tego, jak urządzić mały salon? Na jakie kolory postawić? Jakie dodatki wybrać?

Zobacz: Dywany do salonu

Jak urządzić mały salon, aby sprawiał wrażenie większego niż jest w rzeczywistości?

W odpowiedzi na pytanie tytułowe artykułu, czyli: „Jak urządzić mały salon?”, przede wszystkim należy zaznaczyć, że w tym przypadku mile widziane są jasne, stonowane barwy. Biel, écru, błękit, jasne odcienie beżu, szarości, różu, fioletu, żółtego, zieleni itp. sprawdzą się w tym przypadku doskonale. Co do mebli - wybierać należy raczej te lekkie z jasnego, naturalnego drewna np. na wysokich, cienkich nóżkach lub białe, lakierowane, natomiast unikać ciężkich, dębowych, stylizowanych na stare. W ten sposób niewątpliwie uda nam się stworzyć wrażenie przestronności, świeżości, a co za tym idzie, optycznie powiększyć niewielki salon.

Jak urządzić mały salon i jakie dodatki do niego dopasować?

Poszukując podpowiedzi odnośnie tego, jak urządzić mały salon, nie powinniśmy poprzestawać na kolorach i meblach. Bardzo ważne jest również oświetlenie, które dobrze doświetli ciasne wnętrze, a jednocześnie będzie jego dekoracją. Prócz tego, warto dokładnie przemyśleć kwestię tekstyliów. Najlepiej, by firany i zasłony w oknach były białe i długie. Dzięki temu pokój dzienny będzie wydawał się wyższy i bardziej przestrzenny. Wreszcie, nie możemy zapominać o dywanie. W małym salonie idealnie sprawdzą się jasne dywany - jednolite lub we wzór koniczyny marokańskiej bądź w pasy. Jeśli chodzi o rozmiar, w tym przypadku tradycyjnie dywan powinien być na tyle duży, by mieścił się na nim stolik kawowy oraz pierwsze nogi kanapy i foteli.