Jak urządzić wnętrze w stylu wabi-sabi?

Japońska filozofia wabi-sabi to coraz bardziej popularny na Zachodzie trend. Króluje między innymi w aranżacji wnętrz. Jak stworzyć przestrzeń, w której jest równie surowo, co przyjemnie? Przekonaj się, czytając nasz inspirujący poradnik!

Wabi-sabi, czyli filozofia japońskiej prostoty

Wabi-sabi to pojęcie rodem z Japonii, które robi niemałą karierę w zachodnim świecie. Słowo „wabi” oznacza prostotę i skromność, a „sabi” - piękno wynikające z upływającego czasu. Określana w ten sposób filozofia przeczy konsumpcjonizmowi i rządzącej we współczesnym świecie pogoni za tym, co nowe, sezonowe i modne. Wabi-sabi to sposób na życie autentyczne, naturalne, w którym można skupić się na drobnych radościach i zachwycać się niedoskonałościami, które dodają uroku - zarówno posiłkom na talerzu, jak i przedmiotom codziennego użytku. Wabi-sabi jest coraz bardziej popularne również w kontekście aranżacji wnętrz. Jak można rozumieć japoński termin w tym kontekście? Już tłumaczymy.

Wabi-sabi we wnętrzach. Co charakteryzuje ten styl?

Wabi-sabi rozumiane jako styl we wnętrzach, charakteryzuje się nieskrępowaną prostotą i czerpaniem pełnymi garściami z przyrody, co nie wyklucza głębokiego do niej szacunku. Najważniejsze są naturalne materiały, takie jak kamień, drewno, wiklina, sznurek, glina. Faktury sprawiają wrażenie, jakby ściany, podłogi, sufity czy meble nie były wykończone, przez co wywołują miłe skojarzenia z przytulnym domkiem na wsi. Kolorystyka zgodna z tym nurtem również opiera się na nawiązaniu do przyrody. Jasne, stonowane kolory ścian są tłem dla drewnianych mebli, wyplatanych makram, rattanowych koszy, kamiennej podłogi.

Dywan Pastel Desert Dywan Pastel Desert

Jak urządzić wnętrze w duchu wabi-sabi?

Masz ochotę wprowadzić do swojego domu ducha japońskiej filozofii wabi-sabi? To zadanie wbrew pozorom wcale nie jest trudne, wymaga jednak pomysłu i konsekwencji. W takiej rustykalnej przestrzeni nie ma miejsca na krzykliwe kolory czy nowoczesne meble. Zacznij od pomalowania ścian na jasno. Jeśli o kamiennej czy drewnianej podłodze możesz tylko pomarzyć, wybierz wyjątkowy dywan, np. jeden z modeli z naszej kolekcji Harmony, które wyglądem przypominają przepiękne, stylowo przetarte dywany vintage. Teraz możesz skupić się na meblach - nie muszą być od kompletu. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu wabi-sabi można łączyć stare wiklinowe stołki z tapicerowanymi fotelami z antykwariatu i marmurowymi stolikami.

Lubisz wnętrza z duszą? Postaw na styl wabi-sabi! Meble z naturalnych materiałów, dywany vintage, harmonijne kolory i dodatki z drugiej ręki stworzą naprawdę stylową całość.