Jaki dywan do jadalni, jaki do kuchni?

Podłoga w jadalni i kuchni w sposób szczególny narażona jest na zachlapania i zabrudzenia. I niestety raczej nie możemy nic z tym zrobić. Nawet jeśli byśmy się starali i nieustannie upominali o ostrożność pozostałych domowników na parkiecie, panelach, kafelkach i dywanach w pomieszczeniach, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki często będą pojawiać się plamy i okruchy. Kluczową kwestią jest więc wybór takich chodników, które z jednej strony będą praktyczne - ewentualne zabrudzenia nie będą na nich tak bardzo widoczne, a ich usunięcie nie będzie sprawiało większych problemów, z drugiej po prostu ładne i modne.

Dywany do jadalni

Jadalnia to miejsce szczególne, pod tym względem, że podłoga brudzi się tu bardziej aniżeli w salonie, a przy tym tak samo mocno zależy nam funkcji reprezentacyjnej pomieszczenia. Zwłaszcza, że w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach wraz z kuchnią i pokojem dziennym stanowi ona w zasadzie jedno, przestronne pomieszczenie. Dywan do jadalni powinien więc być na tyle wytrzymały, odporny na zabrudzenia, aby znosił codzienną eksploatację, z drugiej po prostu piękny, tak by ładnie komponował się z ogólnym wystrojem i zachwycał gości podczas organizowanych uroczystych obiadów i kolacji. Jeśli bardzo zależy nam na walorach estetycznych możemy wybierać spośród oferty dywanów naturalnych, tkanych z wełny. Ich ogromną zaletą, zwłaszcza w kontekście jadalni jest to, że wełna jest elastyczna, a więc nie zostają na niej ślady po ciężarze często przestawianych krzeseł. Natomiast jeżeli przy stole na co dzień zasiadają z nami małe dzieci, które posiadają wyjątkową zdolność do robienia wokół siebie bałaganu bezpieczniejszym wyjściem będą modele syntetyczne.

Dywany do kuchni

O ile dywany naturalne to dobry pomysł w odniesieniu do jadalni, o tyle beznadziejny w przypadku kuchni. W pomieszczeniu, w którym gotujemy, pieczemy i smażymy dużo lepiej sprawdzą się chodniki z polipropylenu, poliestru i akrylu. A to dlatego, że bardzo łatwo je wytrzepać, a plam można się pozbyć przecierając je mokrą szmatką. Poza tym, tego typu dywany również są trwałe i odporne na wgniecenia, zwłaszcza modele tkane na płasko ze sznurka.