Jaki dywan pod stolik kawowy, jaki pod stół w jadalni?

Od niepamiętnych czasów dywany obok swojej dość oczywiste funkcji praktycznej stanowiły także jedną z najważniejszych dekoracji wnętrz. Stąd też, podczas wyboru modelu powinno się brać pod uwagę nie tylko dość oczywiste kolory i wzory, ale także kształt i rozmiar. Uwzględnić przy tym trzeba wielkość i przeznaczenie pomieszczenia oraz znajdujące się w nim meble. Tylko wówczas uda się zakupić dywan, który rzeczywiście będzie skrojony na miarę naszych potrzeb oraz sposobu aranżacji danego pomieszczenia. Jako, że to salon, który dziś najczęściej łączy się z jadalnią tworząc w ten sposób otwartą, przestronną przestrzeń pełni rolę reprezentacyjną, podpowiadamy jaki dywan pod stolik kawowy, a jaki pod stół w jadalni będzie w sam raz.

Dywany pod stoły - ogólne zasady obowiązujące co do kształtu

Jeśli zależy nam na tym, aby dywan w salonie i jadalni rzeczywiście był funkcjonalny, a do tego wzorowo się prezentował, jego kształt i rozmiar muszą być dostosowane do mebli, które na nim stoją. Jednocześnie powinien pasować do kształtu i rozmiaru pomieszczenia. I tak też, dywan, na którym zamierzamy postawił stolik kawowy lub stół jadalny w sytuacji idealnej, ma taki kształt, jak blat mebla. Oznacza to, że do stołów okrągłych dopasowujemy dywany okrągłe, do kwadratowych – kwadratowe, a do prostokątnych – prostokątne w odpowiednio większym rozmiarze.

Dywan pod stolik kawowy - jak wybrać?

W przypadku salonów i stolików kawowych przyjmuje się zasadę, że dywan powinien być większy od mebla przynajmniej o 30 cm z każdej strony, tak by ten bez problemu się na nim mieścił. Jak już zostało wspomniane kształt dywanu warto uzależnić od kształtu blatu. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły. Pod kwadratowym stolikiem można rozłożyć okrągły dywan i odwrotnie pod stolikiem okrągłym, dywan kwadratowy, o ile kształty te powtarzają się w przypadku pozostałych elementów wystroju.

Jaki dywan pod stół w jadalni?

Planując zakup dywanu pod stół w jadalni należy liczyć się z tym, że jego rozmiar musi być na tyle duży, by pomieścić zarówno stół, jak i krzesła, również po ich odsunięciu od blatu. Oznacza to, że z każdej strony dywan musi liczyć po 90 cm szerokości, licząc od krańca blatu/nóg stołu. Jeśli nasz stół jest duży a przy tym okrągły, kształt dywanu warto dostosować do kształtu pomieszczenia, bowiem trudno znaleźć duże dywany okrągłe.