Orientalne dywany – wybierz wzór dla siebie

Orient od zawsze inspirował. Niegdyś największych artystów, obecnie projektantów wnętrz. Styl indyjski czy kolonialny są świetnymi źródłami natchnienia. Pojawiają się w nich orientalne dywany, kolorowe poduszki, masywne rzeźbione meble. Wszystko oczywiście okraszają typowe dla Bliskiego Wschodu pieczołowicie wykonane wzory. Oto kilka naszych propozycji dywanów, które przypadną do gustu osobom zafascynowanym kulturą Orientu.

Klasyczny turecki dywan

Tureckie dywany cieszyły się wielkim powodzeniem w PRL-u. To znak Polski tamtych lat, zaraz obok potężnej meblościanki, szklanek w koszyczkach i wszechobecnych paprotek. Mimo że z czasem zaczęliśmy nieco inaczej dekorować mieszkania, to dywany tureckie wciąż goszczą na podłogach. Może już nie są częścią ciemnych pomieszczeń, przepełnionych eklektycznymi ozdobami, ale niesamowicie wyróżniają wnętrza. Taki kobierzec wspaniale wygląda rozciągnięty pod łóżkiem w sypialni lub przed kanapą w jasnym salonie. Przełamuje kolorystykę i poprzez ornamenty wnosi intrygujący motyw do wystroju.

Nowoczesny dywan – wzór orientalny, ale w pasy

Dywan orientalny to nie tylko żmudnie wykonywane ornamenty i rozetowe wzory. To może być także zupełnie odmienna wizja np. horyzontalnego szlaczka. Odnajdziemy w nim odwołania do klasyki, ale także nowoczesności. To wspaniały kompromis pomiędzy obecnymi czasami i gustami europejczyków a zamiłowaniem do Orientu. Taki turecki dywan w pasy będzie świetnie wyglądał w salonie lub pokoju dziennym. Wprowadza do wnętrza element ciepła i przytulności. Jest zatem idealny, by korzystać z niego na co dzień.

Turecki dywan w kwiaty

Być może w Twoim domu był obecny na podłodze lub ścianie dywan w kwiaty. W czasach komunizmu nie mogliśmy liczyć na piękne róże lub wyglądające jak prawdziwe peonie. Nasze domy zdobiły tureckie dywany w kwiaty, których rozpoznać się raczej nie dało. Mniejsze i większe płatki, drobniutkie listki – wszystkie układały się w starannie utkany wzór. Dziś takie kobierce spotykamy w domach, w których królują antyki lub styl kolonialny. Pasują do prostych, ale masywnych aranżacji, w których to one i ich wzór są głównymi dekoracjami. To świetna propozycja na przykład do dużego i minimalistycznego salonu, w którym punkt centralny stanowi skórzana kanapa, a przed nią rozciąga się staromodna komoda z telewizorem.

Orientalne dywany indyjskie w intensywnych kolorach

Orient to także intensywne kolory widziane na indyjskich ulicach, w hinduskiej kuchni, w tradycyjnych strojach. Właśnie za pomocą barw możemy wprowadzić nieco wschodniego klimatu do naszego domu. Jakie kolory mamy na myśli? Żółtą kurkumę i czerwoną paprykę. Złoto Bollywood oraz niebieski, róż, pomarańcz. Wybierając dywan w jednej z tych intensywnych barw, zapraszamy do wnętrza odrobinę hinduskiej kultury i lokalnej tradycji.

Czyszczenie dywanów orientalnych

Jeśli chodzi, o czyszczenie dywanów orientalnych to nie różni się ono niczym od dbania o każdy inny dywan. Kluczowa jest wiedza o tym, z jakiego materiału wykonane jest runo i czy jest mocno zbite, czy raczej delikatne. Regularnie należy je odkurzać, od czasu do czasu wytrzepać na trzepaku. Wszelkie zabrudzenia i plamy najlepiej usuwać na bieżąco, a wtedy cały proces pielęgnacji ograniczyć można do minimum.

Jeżeli podobają Ci się dywany orientalne i pasują do Twojego wnętrza, to śmiało w nie inwestuj. Z jednej strony to klasyka, kojarząca się z wysoką jakością i nietypowym wzornictwem, z drugiej niesamowicie ciekawy element wystroju w dzisiejszych czasach. Uwierz, że każdy, kto odwiedzi Twój dom, zwróci na niego uwagę!